Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Drony rolnicze nad polskimi polami | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Drony rolnicze nad polskimi polami

Ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin i nawozów, możliwość oszczędności dzięki precyzyjnemu opryskowi wskazanych sekcji, uniknięcie niszczenia wysokich upraw, czy gleby pod kołami ciągników i dotarcie w niedostępne podmokłe miejsca, to jedne z wielu powodów, dla których dojrzała już technologia oprysku z dronów wkroczy do powszechnego użycia. Polska będzie jednym z pierwszy krajów w Europie, który ją wdroży na szeroką skalę w zalegalizowany sposób.

 

 

 

W pierwszym dniu czerwca w Rolniczo - Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Przybroda Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, odbyła się inauguracyjna sesja  demonstracyjna nowego drona opryskowego ABZ Innovation L10, zorganizowana przez poznańskiego dystrybutora dronów aeroMind. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich kluczowych instytucji odpowiedzialnych w kraju za umożliwienie wprowadzenia nowej technologii do powszechnego użycia, zastosowania dronów rolniczych jako precyzyjnych maszyn do aplikacji środków ochrony roślin i nawozów. Dzięki obecności Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sekretarza Stanu Lecha Kołakowskiego, Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, dystrybutorów ciężkiego sprzętu rolniczego, producentów środków ochrony roślin i nawozów, rolników i przedstawicieli branży dronowej istniała możliwość szerokiej dyskusji nad zakresami i sposobami wdrożeń tej nowej technologii. Spotkanie miało u podstaw podjęcie tematu zbudowania ram prawnych do nalotów opryskowych w polskim rolnictwie, które dadzą możliwość wykorzystania potencjału nowych technologii dronowych przez krajowe gospodarstwa rolne.

 

Badania wdrożeniowe oprysków z drona

Na sesji demonstracyjnej „Otwarcie przestrzeni powietrznej dla rolniczych dronów opryskowych w Polsce – prezentacja nowego drona ABZ Innovation L10” rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz oraz prezes zarządu aeroMind Justyna Siekierczak uroczyście podpisali umowę o współpracy, w ramach  której istotną rolę odegrają badania naukowo-wdrożeniowe dla potrzeb ustawodawczych oraz praktycznych wdrożeń dronów opryskowych we wszystkich zakresach krajowego przemysłu rolnego. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu dysponuje szerokim potencjałem doświadczonej kadry naukowej oraz nowoczesnej bazy naukowo-dydaktycznej, w tym jedenastoma gospodarstwami doświadczalnymi na powierzchni ponad 15 tys. ha. , m.in. w zakresie sadownictwa, roślin zbożowych, oleistych i warzyw, które odegrają kluczową rolę w opracowaniu wdrożeń opryskowych w polskim przemyśle rolnym.

Innowacyjność jest kluczowym priorytetem dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Staramy się odgrywać istotną rolę w generowaniu nowej wiedzy, prowadzeniu badań, rozwijaniu technologii i wprowadzaniu innowacji w różnych dziedzinach. Inwestujemy w nowoczesne laboratoria, zapewniamy naszym naukowcom dostęp do nowych technologii i narzędzi badawczych oraz zachęcamy pracowników naukowych do prowadzenia pionierskich badań. Współpracujemy także z przemysłem i instytucjami zewnętrznymi, aby przenosić swoje badania na rynek i wpływać na rozwój społeczno-gospodarczy, stąd nasze partnerstwo w tym przedsięwzięciu” – wyjaśniał podczas spotkania rektor UPP prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz. .

 

Bezzałogowe precyzyjne rolnictwo w powietrzu

Wraz z postępem technologicznym rosną możliwości w branży rolniczej. Dzięki wprowadzeniu dronów, rolnicy mogą przenieść rolnictwo precyzyjne na wyższy poziom. Głównym celem jest zwiększenie wydajności i produktywności operacji rolniczych, przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na środowisko. Drony rolnicze wykorzystują informacje o poziomie wegetacji roślin, oparte na danych z kamer multispektralnych do identyfikacji obszarów, które wymagają większej uwagi, pozwalając im skoncentrować swoje zasoby na tych obszarach. Oprysk z drona pomaga rolnikom zmniejszyć zużycie wody i nawozów, co prowadzi do mniejszego marnotrawstwa płynów i mniejszej emisji czego?. Ponadto rolnictwo precyzyjne pomaga rolnikom zwiększać plony, zapewniając oparte na danych informacje na temat najlepszych praktyk dla ich upraw.

 

Europejski dron rolniczy

Zarówno środowisko dronowe, jak i wszystkie grupy społeczne i obszary gospodarcze, nauczone doświadczeniami ostatnich lat, wiedzą jak istotna jest lokalna produkcja urządzeń pod kątem pewnego łańcucha dostaw oraz bezpieczeństwa danych przez nich gromadzonych. ABZ Innovation L10 to pierwszy seryjnie produkowany europejski dron rolniczy węgierskiej produkcji, którego doświadczenia zostaną wykorzystane w polskich warunkach specyfiki produkcji rolnej.

 

Kropla pod kontrolą

Sekret efektywnego opryskiwania leży w równomiernym i ukierunkowanym rozprowadzaniu płynu. W technologii CDA (Controlled Droplet Application), mocą silnika bezszczotkowego, ciecz robocza doprowadzana jest niskim ciśnieniem do obracającego się dysku (Fot. 4). Poprzez siłę odśrodkową krople odrywają się od krawędzi utrzymując jednorodną wielkość. Brak zależności między ustawieniem natężenia przepływu a wielkością kropli pozwala na elastyczną kontrolę i ustawianie rozmiaru kropli. W ten sposób również pozbywamy się zbyt dużych i zbyt małych kropli, co oznacza brak odpadów i niepotrzebnych zanieczyszczeń, ponieważ każda kropla ma właściwą wielkość, dzięki czemu nie spływa z liści i nie wyparowuje. Siłą powietrza zaśmigłowego, ciecz kierowana jest w dół docierając do dolnych partii rośliny. Przeprowadzane są badania poprzez zastąpienie pestycydów barwnikiem na bazie wody, który reaguje na światło UV, stając się fluorescencyjny. Po oprysku sprawdzane są wzory oprysków na różnych powierzchniach roślin i analizowane za pomocą lamp UV. Wzory oprysków pokazują, ile liści i łyków jest pokrytych oraz ile substancji dociera do celu. Badania monitorują liczbę kropel docierających do celu i czy jest onato wystarczająca do zapewnienia wysokiego poziomu ochrony upraw.  Opryskiwacza drona L10 został już zarejestrowany i certyfikowany w Unii Europejskiej na Węgrzech.

 

Mniejszy dryf w większym wietrze

Opryskiwacz drona ma szerokość roboczą sześć metrów i wytwarza krople o równej wielkości - można opryskać do 10 ha na godzinę. Zarówno wielkość kropli, jak i szerokość robocza mogą być regulowane, zapewniając użytkownikowi elastyczność w dostosowywaniu ustawień do warunków. System ten może pomóc w rozpylaniu w trudno dostępnych miejscach i zapewnia, że aplikacja jest jednolita. Wykorzystuj fizykę lotu drona generującego silne powietrze zaśmigłowego skierowane zawsze w dół, system zmniejsza ryzyko znoszenia kropli i sprawia, iż oprysk można wykonywać w silniejszym wietrze niż aplikując środki pod ciśnieniem grawitacyjnie. Ponadto eliminuje się pracę ręczną lub maszynową, oszczędzając czas, pieniądze i energię.

 

Rozsiew Trichogramma z drona

Trichogramma to owad błonkoskrzydły z rodziny kruszynkowatych wykorzystywany do zwalczania populacji szkodników w uprawach. Tradycyjnie Trichogramma były wypuszczane ręcznie, co było dość czasochłonne i pracochłonne. Wraz z rozwojem rewolucyjnej technologii dronów, ABZ Innovation zintegrował metodę z rolnictwem precyzyjnym w najbardziej efektywny sposób, opracowując system rozsiewu Trichogramma z drona L10, pomagając zmniejszyć obciążenie pracą rolników, jednocześnie koncentrując się na zrównoważonym rozwoju i opłacalności. Drony mogą pokryć duże obszary w krótkim czasie, zmniejszając nakład pracy potrzebnej do ręcznego uwalniania. Mogą również dotrzeć do odległych obszarów i nierównego terenu, do których dostęp może być trudny dla pracowników. Wyposażone w GPS i technologię mapowania drony mogą precyzyjnie celować w określone obszary, zwiększając dokładność uwalniania Trichogramma i zmniejszając ryzyko nadmiernej lub niedostatecznej aplikacji. Rozprzestrzenianie Trichogramma za pomocą dronów eliminuje potrzebę pracy ludzi w pobliżu upraw, zmniejszając ryzyko narażenia na pestycydy i inne chemikalia.

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

 

WYDZIAŁY