Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Studenci UPP wykonują meble dla dzieci z domów dziecka w Ukrainie | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Studenci UPP wykonują meble dla dzieci z domów dziecka w Ukrainie

Podczas targów DREMA studentki i studenci Uniwersytetu Przyrodniczego przygotowują 30 zestawów mebli, które trafią do dzieci z domów dziecka w Ukrainie.

 

 

Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA (13-16.09.2022 r.) to jedne z najważniejszych targów dla tej  branży na świecie. W tegorocznym wydarzeniu bierze udział ponad 300. wystawców.  Przez cztery dni targów działa również Fabryka Mebli na Żywo. W tej strefie studentki i studenci Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP oraz pomagające im roboty KAWASAKI przygotowują łóżka, szafy i półki ścienne. Meble są od razu pakowane i po DREMIE pojadą do Lwowa, do Centrum Rehabilitacji i Edukacji DREAM, w którym obecnie przebywają dzieci z domów dziecka w Ługańsku i Doniecku.

To już 15. edycja Fabryka Mebli na Żywo organizowana przez Stowarzyszenie Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna DROMA, Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Grupę MTP. Podczas tegorocznych Targów pokazowa fabryka odbywa się pod hasłem DREMA DZIECIOM dla Ukrainy.

„Patronat technologiczny w tym roku objęła firma InfoTec Engineering oraz Katedra Meblarstwa Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP. Z udziałem wielu partnerów z branży w pawilonie 6 na powierzchni 2000 m2 powstała nowoczesna fabryka mebli tapicerowanych oraz mebli skrzyniowych, wyposażona w zrobotyzowane maszyny oraz autonomiczny transport” – tłumaczy dr inż. Krzysztof Wiaderek z Katedry Meblarstwa UPP. „Podczas czterech dni targów 20 studentek i studentów kierunku technologia drewna oraz projektowanie mebli wraz ze wsparciem 20 uczniów z Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu wykonują 30 kompletów mebli - łózko i szafa garderobiano- bieliźniana. Wyprodukowane meble zostaną przekazane na potrzeby dzieci z domów dziecka w Ługański i Doniecku. Akcja DREMA DZIECIOM to działania nie tylko promocyjne dla partnerów. Pokazowa produkcja mebli to czas zdobywania umiejętności praktycznych dla studentów i uczniów, a przede wszystkim szlachetny cel”- podsumowuje naukowiec.

Inicjatywa charytatywnej fabryki powróciła na arenę targową z myślą pomocy Ukrainie, a przy okazji pokazania nowości technologicznych w kierunku „Przemysłu 4.0”. Uczestnicy akcji produkcji mebli mają okazję poznać tajniki tapicerowania pod czujnym okiem fachowców, zapoznać się z programowaniem maszyn CNC, a nawet poznać zasady robotyzacji przemysłu dzięki szkoleniom w przerwach produkcyjnych.

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

Fotografie i grafiki: dr Beata Fabisiak

 

 

WYDZIAŁY