Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Sztuczna inteligencja - nowe horyzonty w nauce | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Sztuczna inteligencja - nowe horyzonty w nauce

Sztuczna inteligencja to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się obszarów w nauce i technologii. Dzięki coraz większej mocy obliczeniowej oraz rosnącej liczbie dostępnych danych, AI może przetwarzać informacje w sposób, który jeszcze kilka lat temu był niemożliwy. Od teorii do praktyki, od podstaw do zaawansowanych technik, od tekstu do obrazu lub dźwięku, od sieci neuronowych do osobliwości technologicznej - sztuczna inteligencja ma wiele twarzy i aspektów. Jednocześnie jednym z największych wyzwań związanych z rozwojem sztucznej inteligencji jest zagwarantowanie bezpieczeństwa i odpowiedzialności. Jednak z pewnością będziemy już wkrótce świadkami kolejnych przełomów i odkryć w tym obszarze. Dlatego na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu rusza cykl wykładów o sztucznej inteligencji, którego organizatorem jest Katedra Metod Matematycznych i Statystycznych.

 

 

 

Wykłady online odbywać się będą od maja 2023 r. raz w miesiącu, a po nich będzie okazja do dyskusji. W cyklu wykładów pt: "Sztuczna inteligencja - nowe horyzonty w  nauce” zapoznać się będzie można z najnowszymi osiągnięciami i trendami w tej fascynującej dziedzinie. Dowiemy się, jak sztuczna inteligencja może pomagać nam w rozwiązywaniu problemów, tworzeniu produktów i usług, w edukacji oraz w badaniach naukowych. Żyjemy w ciekawych czasach, w których sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej obecna i będzie miała coraz większy wpływ na nasze życie. Nie pozostawajmy w tyle i bądźmy na bieżąco z tym, co dzieje się w świecie sztucznej inteligencji.

 

Wykłady w bieżącym roku akademickim:

19.05.2023 – godz. 12:00

Prof. PP dr hab. inż. Dariusz Brzeziński – „Sztuczna inteligencja: teoria i zastosowania praktyczne.”

Wykład wyjaśniający podstawy uczenia maszynowego dla obrazów, dźwięku i tekstu. Omówienie podstawowych algorytmów dla każdego rodzaju danych zostanie uzupełnione przykładami istniejących zastosowań i pojawiających się produktów. W ramach prezentacji zostanie też na żywo pokazane praktyczne działanie wybranych narzędzi z zachętą do dyskusji na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w ramach badań prowadzonych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

 

Masz zaproszenie na webinar Zoom.

Kiedy: 19 maj 2023 12:00 PM Warszawa

Temat: Sztuczna inteligencja - nowe horyzonty w nauce

 Kliknij poniższy link, aby dołączyć do webinaru:

https://zoom.us/j/93632351457

 Identyfikator webinaru: 936 3235 1457

Dostępne numery międzynarodowe: https://zoom.us/u/adl0VOJdN

 

 

 

16.06.2023 – godz. 12:00

Damian Tawrel - „Życie w czasach osobliwości”

Wykład będzie poświęcony osobliwości technologicznej i Super Sztucznej Inteligencji. Omówione zostaną potencjalne konsekwencje i wyzwania związane z osiągnięciem osobliwości technologicznej oraz jej wpływ na naukę, życie codzienne i społeczeństwo. Przedstawiony zostanie chronologiczny przegląd kluczowych osiągnięć w dziedzinie sztucznej inteligencji, począwszy od teoretycznych przemyśleń Alana Turinga po aktualne osiągnięcia technologiczne osadzone w kontekście dochodzenia do powstania Ogólnej Sztucznej Inteligencji (AGI).

 

Masz zaproszenie na webinar Zoom.

Kiedy: 16 cze 2023 12:00 PM Warszawa

Temat: Sztuczna inteligencja - nowe horyzonty w nauce

 

Kliknij poniższy link, aby dołączyć do webinaru:

https://zoom.us/j/95735419393

 

Identyfikator webinaru: 957 3541 9393

Dostępne numery międzynarodowe: https://zoom.us/u/ab8GZa9mgX

 

Co nas czeka wkrótce?

W kolejnym roku akademickim wykłady będą poświęcone historii i ewolucji głębokiego uczenia, czyli jednej z najbardziej dynamicznych gałęzi sztucznej inteligencji. Omówione zostaną podstawowe koncepcje i modele sieci neuronowych, od prostych perceptronów do zaawansowanych konwolucyjnych sieci neuronowych. Zostaną przedstawione również najważniejsze osiągnięcia i przełomy w tej dziedzinie. Poruszony zostanie również temat zastosowania sztucznej inteligencji w edukacji.

Cykl wykładów pt: "Sztuczna inteligencja - nowe horyzonty w nauce” to doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi trendami i osiągnięciami w tej fascynującej dziedzinie. To spotkania dla wszystkich, którzy nie chcą pozostać w tyle cyfrowej rewolucji.

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

WYDZIAŁY