Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu gośćmi bloku naukowego PYRKONU 2022 | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu gośćmi bloku naukowego PYRKONU 2022

Jesteście ciekawi czy wikingowie byli na dopingu? Jak wygląda życie os spragnionych swoistej ambrozji Bogów? Co czyni drzewa tak wyjątkowymi w opowieściach fantasy? To pytania, które zadają sobie naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, będący prelegentami Bloku Naukowego podczas tegorocznego Pyrkonu. I jak na naukowców przystało, poszukują odpowiedzi, a swoimi odkryciami chętnie dzielą się z uczestnikami.

 

 

Pyrkon, największa impreza fantasy, której nikomu nie trzeba przedstawiać co roku przyciąga tłumy fanów literatury, kina czy gier komputerowych. W tym roku wśród  przygotowanych atrakcji są wystąpienia naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którzy podzielą się swoją pasją do przyrody, nauki i świata fantasy.

Z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UPP w Bloku Naukowym podczas Pyrkonu 2022 zaprezentują się:

 

Natalia Leciejewska Czy wikingowie byli na dopingu?  (17.06 sala naukowa godz. 15:00)

Niektórzy mówią, że stosowanie dopingu jest tak stare jak ludzkość. Czy to prawda? Zaczynając do Adama i Ewy prześledzimy w jaki sposób człowiek zdobywał nadludzką siłę, jakich roślin czy wywarów używał by stać się jeszcze szybszym, sprawniejszym czy… bardziej skoncentrowanym. Poszukamy też substancji o wątpliwym działaniu fizjologicznym… ale niesamowitym psychologicznym. Porównamy to z obecnie stosowanymi środkami i metodami- najnowszymi odkryciami medycyny m.in. z zakresu dopingu genetycznego.

 

Mateusz Kęsy Kraina os (17.06 sala naukowa godz. 17:00)

Labirynty, góry, tunele i kanały… istne więzienie dla os, obcych, i spragnionych swoistej ambrozji Bogów. Dla tego trunku gotowe są zginąć lub wrócić z głową uniesioną wysoko ku górze w geście tryumfu. Ich wygląd przeraża nawet wybitnie doświadczone w swej pracy strażniczki uli. W wystąpieniu znajdziemy nawiązania do inspiracji wykorzystywanych w grach i filmach zaczerpniętych ze świata zwierząt - os, pszczół, czy szerszeni.

Z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna swoje drugie już w karierze wystąpienie podczas Pyrkonu będzie miała:

 

Anna Wierzbicka Niezwykłość drzew w opowieściach fantasy (17.06 sala naukowa godz. 18:00)

Yggdrasil, Drzewo Dusz, The Dark Heges, Entowie, Wierzba Bijaca to tylko kilka przykładów symbolicznych drzew w mitologii i opowieściach fantasy. Co czyni drzewa tak  wyjątkowymi? Czy „zwykła” sosna rosnąco w Polsce jest w jakiś sposób „niezwykła”? A wierzba? Ile w drzewach-bohaterach opowieści jest cech ich roślinnych odpowiedników? O ciekawym świecie roślinnych olbrzymów.

Zapraszamy!

 

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

 

 

 

WYDZIAŁY