Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Piękny i ekologiczny - kto tym razem stworzy najlepszy rower z drewna? | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Piękny i ekologiczny - kto tym razem stworzy najlepszy rower z drewna?

Czym tym razem zaskoczą nas konstruktorzy rowerów drewnianych? Był już monocykl, były rowerki dziecięce, może czas na drewniany rower elektryczny? Tego dowiemy się już w czerwcu, gdyż ruszyła VI edycja konkursu „Zbuduj Rower z Drewna”.

 

 

Konkurs, którego przedmiotem jest własnoręcznie wykonany rower z drewna, odbywa się cyklicznie, co dwa lata od 2013 r. i organizowany jest przez Koło Naukowe  Technologów Drewna Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Celem konkursu jest zachęcenie studentów i uczniów szkół średnich do pracy z drewnem, promocja wykorzystania drewna i materiałów drzewnych jako materiału konstrukcyjnego oraz propagowanie kultury technicznej i zdrowego stylu życia.

„Konkurs jest skierowany do wszystkich pasjonatów drewna i od początku istnienia ma na celu promowanie innowacyjności i kreatywności, która znajduje się w każdym z nas, a nasz konkurs pozwala ją wyzwolić” – tłumaczy Maciej Klucewicz, prezes Koła Naukowego Technologów Drewna. „Różnorodność zaproponowanych rozwiązań czy użytych materiałów już nie raz nas zaskakiwała.  W poprzednich edycjach widzieliśmy już ich cały przekrój - od bambusa, przez drewno gięte do materiałów drewnopochodnych. Cieszy nas też, że każdorazowo Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem. Biorą w nim udział osoby z całej Polski, a ostatnio nawet wychodzi poza granice naszego kraju. Mimo, że Konkurs skierowany jest przede wszystkim do studentów i uczniów szkół średnich, to tak naprawdę wiek uczestników czy ich status jest rzeczą drugorzędną, najważniejsze są zawsze pomysłowość i chęci stworzenia wyjątkowego modelu roweru z drewna. Dlatego jeszcze raz zapraszamy absolutnie wszystkich pasjonatów. Na naszym profilu na facebooku czekamy na Was i wasze pytania dzień i noc” - zachęca Maciej Klucewicz.

Przypomnijmy, że przedmiotem konkursu jest własnoręcznie wykonany rower z drewna, który musi posiadać, co najmniej ramę wykonaną z drewna lub/oraz materiałów drewnopochodnych. Pozostałe elementy oraz osprzęt roweru mogą być wykonane z materiałów niedrzewnych, jednak udział drewna w projekcie jest jednym z ocenianych przez jury parametrów. Rower musi spełniać funkcję transportową, czyli umożliwiać przemieszczanie się nim przy użyciu siły własnych mięśni.

Uczestnikami konkursu mogą być w szczególności uczniowie szkół średnich, studenci oraz doktoranci, ale do udziału zaprasza się wszystkich zainteresowanych tworzeniem niezwykłych konstrukcji z drewna. W tym roku finał konkursu będzie odbywał się w Ogrodzie Dendrologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu 15 czerwca.

Warunkiem przystąpienia do konkursu jest uiszczenie wpłaty w wysokości 50 złotych.
Zgłoszenia przyjmowane są do 30 kwietnia 2023 roku na adres e-mail: konkursrowerzdrewna@gmail.com
Karty zgłoszeniowe, regulamin oraz niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP: 
https://wltd.up.poznan.pl/pl/blog/sz-sta-edycja-konkursu-zbuduj-rower-z-...

 

Link do strony Koła Naukowego Technologów Drewna na Facebooku: https://www.facebook.com/KNTDpoznan

 

WYDZIAŁY