Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Rewolucja cyfrowa w rolnictwie czyli TRiLiada 2023 | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Rewolucja cyfrowa w rolnictwie czyli TRiLiada 2023

Aktualnie produkcja rolnicza znajduje się w samym środku czwartej, cyfrowej rewolucji technologicznej. Rolnictwem 4.0 nazywa się szeroko pojęte gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie pozyskanej w ten sposób nowej wiedzy do realizacji procesów produkcji w gospodarstwie. Cyfryzacja rewolucjonizuje sektor rolniczy przez zwiększanie wydajności i konkurencyjności oraz zrównoważony rozwój. TRiLiada, organizowana na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, to właśnie święto nowoczesnych technologii w rolnictwie.

 

 

Najnowsze technologie - sztuczna inteligencja (AI), Internet rzeczy (IoT), sieć 5G oraz roboty polowe – są faktem w rolnictwie, oferując wsparcie rolnikom i  agrobiznesowi.  Dzięki cyfryzacji producenci rolni, dostawcy środków produkcji, przetwórcy, producenci i serwisy maszyn mogą korzystać z usprawnionego łańcucha wartości dzięki ściślejszej współpracy i lepszej komunikacji. Dynamicznie rozwijające się technologie wymagają interdyscyplinarnej wiedzy eksperckiej, którą dostarcza dobrze wykształcona kadra z zakresu techniki i technologii produkcji rolniczej oraz technologii pozyskiwania i obróbki cyfrowych danych. Takie kadry są kształcone na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu na kierunkach: inżynieria rolnicza, informatyka stosowana i ekoenergetyka, a TRiLiada jest świętem studentów tych kierunków.

Zgodnie z wieloletnią tradycją 25 maja br. Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Rolniczej działające w Katedrze Inżynierii Biosystemów Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu organizuje wydarzenie o nazwie TRiLiada, które jest połączeniem ducha i tradycji akademickich z wiedzą o najnowszych technologiach. To pomost pomiędzy studentami i praktyką. Wydarzenie składa się z merytorycznych wykładów prowadzonych przez ekspertów z przedsiębiorstw branży inżynierii rolniczej oraz z intelektualnej i sportowej rywalizacji studentów. Wykłady i merytoryczna dyskusja w tym roku dotyczą wyzwań stojących przed inżynierią rolniczą wobec cyfrowej rewolucji rolnictwa.

 

Tegoroczna TRiLiada 2023 będzie wyjątkowa, ponieważ przypada w roku jubileuszu 50-lecia powstania Studenckiego Koła Naukowego Mechanizacji Rolnictwa. Dlatego wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Studenckie Koła Naukowe Inżynierii Rolniczej: w 50 lat od mechanizacji do cyfryzacji rolnictwa”.

 

 

 

WYDZIAŁY