Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility TRiLiada - inżynieria rolnicza ma do rozwiązania liczne problemy | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

TRiLiada - inżynieria rolnicza ma do rozwiązania liczne problemy

Rozwiązania inżynierii rolniczej optymalizujące wielkość produkcji i jej koszty w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego to temat przewodni TRiLiady, która jest świętem studentów kierunków inżynierii rolniczej, ekoenergetyki oraz informatyki stosowanej. Tegoroczny motyw przewodni wydarzenia, organizowanego przez Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Rolniczej działające na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, został wywołany w odpowiedzi na aktualną sytuację na świecie.

 

 

Globalny wzrost liczby ludności i nowa sytuacja geopolityczna powodują coraz większe zapotrzebowanie na żywność, co stanowi stałe wyzwanie dla produkcji rolniczej.  Najnowsza dziesięcioletnia prognoza rozwoju rolnictwa i perspektyw globalnego wyżywienia (OECD‑FAO Agricultural Outlook 2021‑2030), opublikowana w 2021 r., zakłada, że liczba ludność na świecie zwiększy się z 7,7 mld obecnie do 8,5 mld osób w 2030 r. Ponadto wojna w Ukrainie w opinii ekspertów i co już zaczynamy obserwować, znacznie wpłynie na dostęp do żywności i wzrost jej cen. Według danych Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) w 2020 r. z Ukrainy świat importował 36% oleju i nasion słonecznika, 13% kukurydzy, 11% żyta, 10% rzepaku i 9% pszenicy. Jedynym czynnikiem sterowalnym przez człowieka w produkcji rolniczej, który ma wpływ na ilość i jakość plonów, jest szeroko pojęta agrotechnika, obejmująca rozwiązania inżynierii rolniczej, mechatroniki i sektora Big data. I właśnie teraz potrzeba dostosowania techniki i technologii do wymogów rolnictwa zrównoważonego staje się priorytetem.

Dlatego tegoroczna edycja TRiLiady odbędzie się pod hasłem „Bezpieczeństwo żywnościowe, czyli rozwiązania inżynierii rolniczej optymalizujące wielkość produkcji i jej koszty”.  Już 26 maja br. będzie można wysłuchać merytorycznych wykładów prowadzonych przez ekspertów z zapraszanych przedsiębiorstw branży inżynierii rolniczej, a także przyglądać się  intelektualnej i sportowej rywalizacji grup studenckich. Wykłady i merytoryczna dyskusja dotyczyć będą wyzwań stojących aktualnie przed produkcją i inżynierią rolniczą.

Od 17 maja na Facebook’owym koncie SKNIR – Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Rolniczej (https://www.facebook.com/SKNIRUPP/) udostępnione zostaną: szczegółowy program TRiLiady, regulaminy konkursów o Puchar TRiLiady oraz linki do formularzy pozwalających na rejestrację uczestników wydarzenia oraz zespołów startujących w konkursach.

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

 

ZałącznikRozmiar
Image icon PLAKAT INFORMACYJNY104.43 KB

WYDZIAŁY