Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Zwierząt nie obejmuje NFZ - absolwenci UPP prowadzą ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Zwierząt nie obejmuje NFZ - absolwenci UPP prowadzą ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt

Paulina i Mikołaj od 2021 r. prowadzą Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie, specjalizujący się w udzielaniu pomocy, leczeniu i rehabilitacji dzikich zwierząt. W zeszłym roku udzielili pomocy blisko 400 osobnikom, a potrzeba jest znacznie większa.

 

 

Paulina Cudna jestem technikiem weterynarii oraz absolwentką kierunku zootechnika na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Ośrodek prowadzi z bratem Mikołajem,  studentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Lekarzami prowadzącymi pacjentów są lek. wet. Weronika Mastalerek (absolwentka weterynarii na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim) oraz lek. wet. Filip Ćwiertnia, absolwent weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

„Przyjmujemy pacjentów z terenu całego województwa (a nawet spoza). Najwięcej zwierząt trafia z powiatów: kościańskiego, leszczyńskiego, gostyńskiego, wolsztyńskiego, śremskiego, grodziskiego, poznańskiego i nowotomyskiego. Najliczniej reprezentowane gatunki to m. in. jeże (zachodnie i wschodnie), gołębie (miejskie, grzywacze, sierpówki), myszołowy, jerzyki, kosy, szpaki, wróble, zające, wiewiórki, sójki, pustułki, szpaki, uszatki i dzięcioły” – wymienia Paulina Cudna, prezes Fundacji Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie.

Priorytetem prowadzących Ośrodek jest, aby podopieczni otrzymali fachową opiekę i jak najszybciej wrócili na wolność. Wszystkie zwierzęta są badane przez lekarza weterynarii i jeśli jest taka konieczność wykonywane są badania RTG, USG i badania krwi. Pacjenci po urazach przechodzą konieczne operacje z zakresu chirurgii miękkiej i ortopedii i następnie po otrzymaniu pomocy lekarskiej trafiają do ośrodka na rehabilitację i rekonwalescencję. Opiekunowie i lekarze działają w Fundacji w ramach wolontariatu i swojego wolnego czasu, poza swoją pełnoetatową pracą.

Okazało się jednak, że potrzeba pomocy dzikim zwierzętom jest ogromna. Z roku na rok liczba zwierząt trafiających do Ośrodka jest coraz wyższa, dlatego w dotychczasowej lokalizacji zaczęło brakować miejsca.

„Nakładem własnych pieniędzy nabyliśmy grunt oraz budynki gospodarcze, w znacznie lepszym, większym i bliższym naturze miejscu, na terenie Parku Krajobrazowego  im. Dezyderego Chłapowskiego pod Kościanem. W planach mamy rozbudowę Ośrodka, gdyż nie chcemy odmawiać pomocy żadnemu rannemu zwierzęciu. A lada chwila wiosna, co oznacza dla nas mnóstwo pracy, ogromnej ilości potrzebujących pomocy zwierząt i często tych największych” – opowiada Paulina.

Niestety koszty związane z rozbudową ośrodka są bardzo wysokie. Ceny materiałów budowlanych, remontu budynków, ich profesjonalnego wyposażenia i montażu wolier przerastają możliwości finansowe wolontariuszy. A plany rozbudowy i potrzeby są ambitne: budowa pięciu dużych wolier zewnętrznych (głównie dla ptaków), czterech wolier wewnętrznych i dużego wybiegu dla saren; remont budynków gospodarczych – przystosowanie ich do pełnienia funkcji m.in. szpitala dla intensywnej terapii i leczenia, odchowalni dla piskląt, zajęcy, jeży, wiewiórek; stworzenie kuchni i miejsca do przechowywania zapasów i niezbędnego sprzętu; zakup promienników ciepła na podczerwień, aby ogrzewać budynki, kiedy będzie taka potrzeba oraz sprzętu medycznego –m.in. koncentrator tlenu, pompa wolumetryczna, a także zamrażarki skrzyniowej, myjki ciśnieniowej i piły. 

„Czasem żałujemy, że doba nie ma 30 godzin, ale z brakiem czasu jakoś sobie poradzimy, jednak pomoc finansowa jest nam niezbędna, abyśmy mogli dalej rozszerzać naszą działalność. W celu urzeczywistnienia rozbudowy Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie uruchomiona została zrzutka https://zrzutka.pl/6ph8ep. Wpłaty można dokonywać również bezpośrednio na konto Fundacji. Jesteśmy niewyobrażalnie wdzięczni za każdą pomoc, którą jest nam ofiarowana” – podsumowują wolontariusze.

Link do profilu fb: https://www.facebook.com/dzikie.koscian

Link do zrzutki Rozbudowa Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie: https://zrzutka.pl/6ph8ep

Dane Fundacji: KRS 0001026732, NIP 6981863636, REGON 524811603

Numer konta Fundacji Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie:

11 1090 1274 0000 0001 5353 8010

 

 

​​​​​​​

WYDZIAŁY