Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility #EKOmentarzUPP – płazy giną na naszych oczach | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

#EKOmentarzUPP – płazy giną na naszych oczach

W nowym odcinku EKOmentarzUPP prof. UPP dr hab. Monika Jakubus z Katedry Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przybliża nam tajniki gleby, opowiada o jej roli w naszym życiu, a także o zmianach degradacyjnych i ich skutkach. 

 

Czy płazy to faktycznie gromada kręgowców najbardziej narażona obecnie na wyginięcie? Dane są bezwzględne. W Puszczy Niepołomickiej w latach 70. podczas odłowów  Grafika przedstawiająca ikony związane z ekologią płazów oszacowano, że na 1ha lasu przypadało ok. 11,5 kg płazów, gdy te badania powtórzono w 2016 r.  to było to już tylko 4 kg płazów. Oznacza to, że z 2000 osobników odławianych z 1 ha zeszliśmy do poziomu 500! Płazy giną na naszych oczach ostrzega dr inż. Mikołaj Kaczmarski z  Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Poznański herpetolog opowiada co jest największym zagrożeniem dla płazów.  Jakie konsekwencje dla środowiska ma zmniejszająca się populacja płazów i jak możemy płazom pomóc.

 

Zapraszam do obejrzenia kolejnego odcinka #EKOmentarza UPP https://youtu.be/jumF9Z1DO-g

 

 

 

 

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

 

 

WYDZIAŁY