Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wyróżniona praca magisterska absolwenta UPP | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Wyróżniona praca magisterska absolwenta UPP

Już po raz 19. Miasto nagrodziło najlepsze prace doktorskie i magisterskie obronione na poznańskich uczelniach i w instytucjach naukowych. Wyróżnienie otrzymało 13 autorów, w tym magistrant Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

 

Na konkurs wpłynęło 79 prac: 37 magisterskich i 42 doktorskie. Dotyczyły m.in.: architektury krajobrazu, nauk medycznych, inżynieryjno-technicznych, humanistycznych,  ścisłych, prawnych czy rolniczych. Prace oceniła kapituła, w której skład wchodzą przedstawiciele i przedstawicielki Urzędu Miasta Poznania, Rady Miasta Poznania oraz poznańskich uczelni.

Wśród wyróżnionych prac magisterskich zlazła się praca absolwenta Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Jacka Nowaka „Ocena wpływu zieleni miejskiej na łagodzenie skutków fal upałów na przykładzie dzielnicy Stare Miasto w Poznaniu”, której promotorem był prof. dr hab. inż. Mariusz Sojka.

Praca prezentuje bardzo aktualną problematykę dotyczącą łagodzenia skutków zmian klimatu na terenach miejskich i dostarcza wielu cennych informacji na temat roślinności w dzielnicy Stare Miasto w Poznaniu, a także miejsc najbardziej aktywnych termicznie. Autor wykorzystuje w badaniach rozwiązania oparte na przyrodzie (nature based solutions - NBS), które Komisja Europejska definiuje jako wydajne ekonomicznie, dostarczające ponadto korzyści natury ekologicznej, ekonomicznej i społecznej. Praca może stanowić punkt wyjścia do wprowadzenia w dzielnicy Stare Miasto elementów zieleni miejskiej w celu wytworzenia procesów występujących w naturze, poprzez działania systemowe, dostosowane do warunków lokalnych, które będą efektywne w kontekście łagodzenia skutków fal upałów i innych następstw zmian klimatu.

Do konkursu co roku zgłaszane są prace doktorskie i magisterskie z dziedzin i dyscyplin nauki, które mogą znaleźć zastosowanie w funkcjonowaniu, rozwoju lub promocji stolicy Wielkopolski jako silnego ośrodka naukowego. Jest to jeden z przykładów współpracy Miasta ze środowiskiem akademickim.

Łącznie we wszystkich dotychczasowych 19 edycjach konkursu zgłoszono już 1 217 prac, a nagrodzono i wyróżniono 260. Konkurs realizowany jest przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy  Międzynarodowej UMP.

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

WYDZIAŁY