Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility PTAKOTERAPIA – CZY ZABIEGANI MIESZKAŃCY MIAST MOGĄ SKORZYSTAĆ NA PODGLĄDANIU ZALATANYCH MIESZKAŃCÓW PARKÓW? | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

PTAKOTERAPIA – CZY ZABIEGANI MIESZKAŃCY MIAST MOGĄ SKORZYSTAĆ NA PODGLĄDANIU ZALATANYCH MIESZKAŃCÓW PARKÓW?

Z wyników wielu badań wiemy, że kontakt z naturą bardzo korzystnie wpływa na samopoczucie i zdrowie psychiczne ludzi. Nie do końca natomiast wiemy w jaki sposób to się dzieje. Dzikie ptaki, oprócz bycia bardzo ważnym elementem przeróżnych ekosystemów, odgrywają ważną rolę również w naszej kulturze – wszak każdy słyszał, że bociany przynoszą dzieci. Fascynacja ptakami może osiągać rozmiary niemałej obsesji, która niekiedy staje się cechą narodową. W samej tylko Anglii, na pokarm dla dzikich ptaków, mieszkańcy wydają rocznie ok. 300 milionów funtów! Cóż takiego jest w ptakach, co nas do nich przyciąga i czy z ich obserwacji odnosimy jakieś korzyści?

By odpowiedzieć sobie na to pytanie, Katedra Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ponownie wychodzi z propozycją badań, których częścią może się stać grupa mieszkańców Poznania i okolic. Tym razem, badania będą dotyczyły wpływu podglądania ptaków na poziom oksytocyny. Oksytocyna to całkiem dobrze poznany tzw. hormon miłości, uwalniany przez podwzgórze w sytuacjach bardzo przyjemnych, takich jak przytulanie ukochanej osoby, czy zabawa ze swoim pupilem, ale także podczas porodu i karmienia. Działa buforująco na kortyzol, czyli tzw. hormon stresu, dlatego jest tak istotna zwłaszcza z punktu widzenia zawsze spieszącego się mieszkańca miasta.

 

Dzięki rozwojowi nieinwazyjnych metod diagnostycznych, będziemy potrzebowali jedynie kilku próbek śliny. Uczestnicy badania pobiorą ją sobie samodzielnie, do specjalnych probówek z wacikiem – bezpiecznie i higienicznie. Poszukujemy mieszkańców Poznania i okolic, dla których spacery z lornetką są nowością, a którzy w ciągu najbliższych dwóch tygodni znajdą dla nas czas na dwa relaksujące spotkania wśród poznańskiej zieleni po 1-1,5 h. 

Do akcji można dołączyć poprzez zarejestrowanie się za pomocą kwestionariusza na stronie bit.ly/ptakoterapia2020

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Katedrą Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pod adresem citsci.IZ@gmail.com

 

 

 

 

WYDZIAŁY