Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego – został już tylko rok! | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego – został już tylko rok!

Zegar nad Aulą Uniwersytecką wskazał już 365 dni. Za rok, 7 maja 2019 r. minie 100 lat od uroczystej inauguracji pierwszego roku akademickiego nowo powstałej Wszechnicy Piastowskiej, przemianowanej rok później na Uniwersytet Poznański. 
 

Od roku 1955 uczelnia ta nosi nazwę Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM). W latach 1950-1951 część jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Poznańskiego przekształcono w samodzielne szkoły wyższe, które obecnie działają pod nazwami: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (UMP), Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP) i Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu (AWF).  
 

Dla uczczenia rocznicy, biorąc pod uwagę wspólny rodowód wymienionych uczelni, ich Rektorzy powołali Międzyuczelniany Komitet Obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, który przygotował uroczystości i wydarzenia składające się na część główną programu obchodów. Ważnym jego uzupełnieniem będą programy obchodów zaproponowane przez wydziały i inne jednostki organizacyjne współpracujące ze sobą.  
 

W poniedziałek 7 maja 2018 roku podczas konferencji prasowej Rektorzy czterech uczelni zaprezentowali wybrane wydarzenia. W spotkaniu prasowym wzięli udział: Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Andrzej Lesicki, Rektor Uniwersytetu Medycznego, prof. Andrzej Tykarski, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, prof. Jan Pikul oraz Rektor Akademii Wychowania Fizycznego, prof. Dariusz Wieliński.  
 

Obchody jubileuszu rozpoczną się 1 października 2018 r., o godz. 10:00 – będzie to wspólna inauguracja czterech uczelni - mówił Rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Jerzy Bralczyk. Rektor UAM, zapowiedział także, że 7 maja 2019 roku, przed budynkiem Collegium Minus UAM, zostanie wmurowana „Kapsuła czasu” z listami, apelami oraz pytaniami do potomnych.  Ma ona zostać otwarta w 2119 roku, na 200. rocznicę powstania Uniwersytetu, zgodnie z ideą: „patrząc w przyszłość, nie zapominamy o tradycji. Także 7 maja 2019 roku odbędzie się uroczysty koncert jubileuszowy w Auli UAM. W programie m.in. utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Stefana Stuligrosza – doktorów h. c. Uniwersytetu Poznańskiego  i UAM;     

„Uniwersytet Poznański” to także nazwa nowej odmiany tulipana, który zostanie posadzony m.in. przed Collegium Minus.  

Rektor UMP, prof. Andrzej Tykarski, zaznaczył, że w rocznicę pierwszej inauguracji Uniwersytetu Poznańskiego, odbędzie się msza św. w Katedrze Poznańskiej, po której nastąpi przemarsz senatów i rad wydziałów czterech uczelni spod Katedry do Auli UAM. 11 maja natomiast, na INEA Stadionie w Poznaniu odbędzie się „Koncert 100-lecia” w wykonaniu Andrei Boccelego. Artyście towarzyszyć będą m.in. chóry akademickie uczestniczące w XIV Międzynarodowym Festiwalu Universitas Cantat 2019.  
 

Rektor UP, prof. Jan Pikul, zaprosił na międzynarodową konferencję naukową: „Uniwersytet XXI wieku: od Humboldta do uniwersytetu 4.0”. Zaznaczył także, że jubileusz ma przypomnieć, że święto Uniwersytetu, to także święto Poznaniaków – z tej okazji, na Placu oraz w Parku Adama Mickiewicza zostaną zorganizowane pokazy, zabawy dla dzieci, warsztaty, prezentacje i koncerty. Wydarzenie nosi tytuł: „Uniwersytety dla Miasta i mieszkańców”.   
 

O wydarzeniach sportowych jubileuszu mówił Rektor AWF prof. Dariusz Wieliński. W II połowie kwietnia 2019 odbędzie się „Bieg 100-lecia” dedykowany twórcom Uniwersytetu Poznańskiego. 8 maja 2019 roku uczelnie zapraszają na Dzień Sportu. Tym razem będzie to impreza w stylu retro, powrót do zapomnianych dyscyplin które gościły na arenach sportowych początku XX wieku. Zwieńczeniem Dnia Sportu będzie uroczysta gala, na której zostaną podsumowane największe sukcesy sportowe minionego stulecia na ww. uczelniach.  
 

W związku z jubileuszem przygotowywane są także liczne publikacje. Pod redakcją prof. Zbigniewa Pilarczyka powstaje 10 tomowa publikacja naukowa pt. „Uniwersytet Poznański i jego sukcesorzy w rozwoju nauki i kształceniu kadr”. Troje autorów powieści kryminalnych Joanna Jodełka, Piotr Bojarski i Ryszard Ćwirlej przygotowują trzy kryminały, które związane będą z Uniwersytetem Poznańskim. Ponadto Poczta Polska wyda okolicznościowy znaczek pocztowy na którym znajdzie się podobizna Heliodora Święcickiego i kartkę pocztową. Do obiegu trafi moneta o nominale 5 zł, która związana będzie ze stuleciem. Mennica wyda także srebrną, kolekcjonerską monetę o nominale 10 PLN. Jej wartość będzie wynosiła ok. 80-100 PLN. Pod redakcją Andrzeja Niczyperowicza powstaje też książka kucharska pt. Akademickie smaki. Podróż przez tradycje kulinarne Uniwersytetu Poznańskiego’’ dzięki której czytelnicy poznają gastronomiczne pasje uniwersyteckich wykładowców czterech uczelni, a także ich zainteresowania i hobby, niekoniecznie związane z nauką. 
 

Wszystkie informacje dotyczące jubileuszu można znaleźć na stronie internetowej 100lat.amu.edu.pl.  

WYDZIAŁY