Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Poznań Science Slam czyli młodzi adepci nauki na UPP | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Poznań Science Slam czyli młodzi adepci nauki na UPP

Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu 20 kwietnia gościło młodych pasjonatów nauki, którzy zaprezentowali swoje badania, innowacyjna projekty i fascynujące pomysły na przyszłość, a wszystko to odbyło się w ramach pierwszej edycji konferencji Poznań Science Slam 2024. 

 

 

 

Poznań Science Slam 2024 to konferencja naukowa dla uczniów szkół średnich z całej Polski, która ma na celu pasjonatom nauk ścisłych rozwinąć   swoje zainteresowania, a młodym naukowcom i naukowczyniom otworzyć drzwi do świata nauki dając im przestrzeń, aby przedstawili swoje badania, analizy czy innowacje. To oddolna, samodzielna inicjatywa organizowana przez uczniów i uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu i wspierana przez Stowarzyszenie Przyjaciół II LO w Poznaniu. 

 

Podczas wydarzenia ośmiu prelegentów stanęło przed publicznością, prezentując swoje osiągnięcia w przystępny, angażujący sposób. Tematyka prezentacji była różnorodna - od badań biomedycznych po projekty z zakresu fizyki i chemii. Każdy występ był nie tylko okazją do dzielenia się wiedzą naukową, ale także do inspiracji i zachwytu nad kreatywnością i zaangażowaniem młodych naukowców. 

 

Jury, złożone z uznanych naukowców i ekspertów, miało trudne zadanie wyłonienia zwycięzców spośród wysokiej jakości prezentacji. Decyzje nie były łatwe, ponieważ poziom wystąpień był imponujący, ale ostatecznie nagrody zostały przyznane. Zwyciężczynią pierwszej edycji Poznań Science Slam została Agata Empel, która doceniona została przede wszystkim za zaangażowanie, pasję i chęć rozwoju. W swojej prelekcji pod tytułem „Porównanie różnorodności gatunkowej chrząszczy z rodziny biegaczowatych (Carabidae) i poświętnikowatych (Scarabaeidae) na stanowiskach łąki kwietnej i trawnika, działki Rudak, Toruń”, w fascynujący sposób opisała, jak przeprowadziła własne badanie dotyczące bioróżnorodności korzystając ze zwykłych słoików jako pułapek na badane chrząszcze. Agata została laureatką nagrody głównej -  otrzymała 1000 zł, statuetkę i, co najważniejsze, możliwość odbycia praktyk w wybranym przez siebie partnerskim instytucie badawczym. W ramach stażu będzie miała niepowtarzalną okazję poznania tajników pracy w renomowanym instytucie oraz zdobycia doświadczenia badawczego pod okiem specjalistów. 

 

Poznań Science Slam nie tylko przekonał, że nauka może być fascynująca i dostępna dla wszystkich, ale także stworzył inspirującą platformę dla młodych talentów, umożliwiając im dzielenie się swoimi pasjami i pomysłami z szeroką publicznością.  

 

Link do mediów społecznościowych wydarzenia:  

- Instagram: https://www.instagram.com/poznanscienceslam/,  

- Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=61552931341602.  

 

Iwona Cieślik

Rzeczniczka prasowa UPP 

​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​

WYDZIAŁY