Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility O rolnictwie i przyszłości obszarów wiejskich na polsko-holenderskim seminarium | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

O rolnictwie i przyszłości obszarów wiejskich na polsko-holenderskim seminarium

W murach Unwiersytetu Przyrodniczego w Poznaniu 27 października 2023 r. odbyło się niezwykle ciekawe wydarzenie pt. „The Future of Agriculture, Farming and Food Security”. Organizatorem wydarzenia była Katedra Agronomii Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii, Holendersko-Polska Izba Gospodarcza (NPCC) oraz RDH Urban. Sala wykładowa w Biocentrum wypełniła się w piątkowe popołudnie studentami i kadrą Uczelni i holenderskiego uniwersytetu HAS, przedsiębiorcami, rolnikami i wszystkimi dla których przyszłość rolnictwa nie jest obojętna.  

 

 

Spotkanie rozpoczęła prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawinska, prodziekan WROiB wspólnie z Kasperem Vencken, przedstawicielem NPCC. Moderatorami    osoba prowadząca na wydarzeniu pt. „The Future of Agriculture, Farming and Food Security” wydarzenia był dr Stanisław Świtek z Katedry Agronomii i Sylwia Mikołajczak z RDH Urban. 

 

Pierwszy wykład należał do Mechiela Melse, prezesa i współwłaściciela wielu przedsiębiorstw w branży rolniczej, obróbce stali i nieruchomości w Polsce. Zaprezentował on holenderską perspektywę prowadzenia biznesu w branży agro. Wskazywał na różne warunki prawne i gospodarcze pomiędzy Polską i Holandią. Przykładem jest skala produkcji zwierzęcej. W Polsce, w jego perspektywie są cały czas dobre warunki do rozwoju gospodarstw. Problemem jest m in. brak pracowników oraz pojawiające się problemy ze sprzedażą produktów.  

 

Po nim wystąpił prof. UPP dr hab. Arkadiusz Sadowski, który zaprezentował kierunki zmian w polskiej polityce rolnej. Wskazywał na inny charakter wykorzystania środków pomocowych pomiędzy krajami Europy Zachodniej i Środkowej. 

 

W seminarium wzięła udział również Carolien Spaans, radca rolniczy Ambasady Holenderskiej w Warszawie.  Spaans wskazywała między innymi na toczące się w UE zmiany zachodzące w polityce rolnej. Wskazywała również na różnice w potencjale rolnym pomiędzy Polską i Holandią, ale także wyzwania jakie czekają rolnictwo UE w perspektywie ubiegania się Ukrainy o członkostwo w UE.  

 

Po przerwie, która była okazją do wymiany wizytówek i nawiązania bliższych relacji przez uczestników seminarium rozpoczęła się druga część spotkania. Rozpoczął ją Paul van der Donk z holenderskiego uniwersytetu HAS Green Academy. Wskazywał na swoją perspektywę edukacji młodzieży i znaczenia współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, a uczelnią. Dzięki temu studenci zaangażowani są w projekty, których zakres wynika bezpośrednio z zapotrzebowania i zlecenia lokalnych przedsiębiorców- często przyszłych pracodawców. 

 

Seminarium było też okazją do zaprezentowania bazy dydaktycznej i naukowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Prof. UPP dr hab. Tomasz Piechota wskazał na potencjał uczelnianych stacji doświadczalnych, gospodarstw rolnych, a także bogatą ofertę edukacyjną i zaplecze dydaktyczne Uczelni w naukach rolniczych. 

 

Na zakończenie seminarium głos zabrali studenci. Pan Michał Chamier Gliszczyński , student 5 roku rolnictwa, ale również młody rolnik, opowiedział o znaczeniu nowoczesnych technologii w gospodarstwie rolnym i ich roli w rozwijaniu potencjału produkcji. Tegoroczny natomiast absolwent kierunku agronomy Afolayan Oluwadamilola Seye zaprezentował przyszłość rolnictwa w perspektywie zmian klimatycznych i zmian preferencji konsumentów.  

 

Seminarium zakończyło się w późnych godzinach wieczornych, a dyskusja trwała jeszcze długo po oficjalnym zakończeniu spotkania. Wydarzenie było okazją do integracji różnych środowisk. Z pewnością w przyszłości zaowocuje to nowymi inicjatywami. 

 

dr Stanisław Świtek 

 

 uczestnicy wydarzenia pt. „The Future of Agriculture, Farming and Food Security” prezentacja pt. „The Future of Agriculture, Farming and Food Security” ​​​​​​​ uczestnicy wydarzenia pt. „The Future of Agriculture, Farming and Food Security”

WYDZIAŁY