Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Studenci uczą się obsługi dronów | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Studenci uczą się obsługi dronów

Jak co roku wiosną, studenci kierunku geoinformation and spatial management odbyli zajęcia praktyczne z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych oraz specjalnych kamer multispektralnych, służących między innymi do oceny kondycji roślin. Ćwiczenia realizowane były w ramach przedmiotu Passive Earth Observation: new platforms and approaches. 

 

 

Zakres zajęć umożliwia studentom zdobycie praktycznej wiedzy w wykorzystaniu nowoczesnych technik, takich jak misje lotnicze bezzałogowymi statkami powietrznymi (BSP) oraz obsługa specjalnych kamer  multispektralnych. Dzięki temu studenci mają możliwość pogłębienia swoich umiejętności w dziedzinie geoinformacji oraz zdobycia certyfikatów uprawnień do wykonywania misji lotniczych w całej Unii Europejskiej.

„Seria zajęć składająca się z kilku przedmiotów pozwala studentom kolejno zdobyć podstawy prawa lotniczego, spróbować swoich sił na symulatorze lotu, a następnie po zdanym egzaminie państwowym sterować dronem. Cykl ten skupia się na zastosowaniu dronów w geoinformacji, co umożliwia studentom zaplanowanie, wykonanie i analizę misji lotniczych. Uczestnicy tych zajęć zdobywają umiejętność planowania dokładnej trasy lotu drona, uwzględniając różne parametry i cele misji zaczynając od prostych zobrazowań po planowanie misji na potrzeby modelowania 3D. Umożliwia im to następnie samodzielnie wykonanie misji i zbieranie danych w locie” – tłumaczy dr Krzysztof Achtenberg z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska UPP.

Kolejnym ważnym aspektem tych zajęć jest nauka obsługi specjalnych kamer multispektralnych, które umożliwiają ocenę kondycji roślin na podstawie różnych zakresów widma elektromagnetycznego. Studenci uczą się kalibracji i konfiguracji tych kamer, a także interpretacji danych uzyskanych podczas lotu drona. Dzięki tym umiejętnościom studenci mogą dokonywać szczegółowej analizy i oceny stanu roślin, co ma istotne znaczenie w dziedzinach takich jak: rolnictwo, sadownictwo, inżynieria wodne, ochrona środowiska.

Po ukończeniu cyklu zajęć jego uczestnicy posiadać będą nie tylko teoretyczną wiedzę, ale również praktyczne umiejętności w obszarze wykorzystania dronów w geoinformacji. Mogą również otrzymać uprawnienia do pilotowania dronów, co otwiera przed nimi szereg możliwości związanych z wykonywaniem profesjonalnych misji lotniczych. Ich umiejętności mogą być wykorzystane w wielu dziedzinach, gdzie analiza danych z lotów dronów jest przydatna, przyczyniając się do rozwoju technologicznego i rozwiązywania rzeczywistych problemów związanych z rolnictwem, inżynierią, planowaniem przestrzennym, ochroną środowiska  czy gospodarką wodną.

Co ważne na zajęcia, w ramach projektu „Zintegrowany Program Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na rzecz Innowacyjnej Wielkopolski”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, udało się zaprosić jednych z najlepszych specjalistów w Europie. Byli to naukowcy z Holandii prof. Roshanak Darvishzadeh z Uniwersytet Twente  oraz dr Ali Akbar z firmy Agriwatch, która zajmuje się rolnictwem, dzięki czemu studenci otrzymali potężną dawkę wiedzy w postaci teorii, a także praktyki.

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

 

WYDZIAŁY