Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Uczniowie odkrywają świat nauki z Uniwersytetem Młodych Przyrodników | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Uczniowie odkrywają świat nauki z Uniwersytetem Młodych Przyrodników

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu realizuje swoją misję popularyzacji nauki poprzez inspirujący program, którym jest Uniwersytet Młodych Przyrodników. Projekt ten, interdyscyplinarny i angażujący wszystkie wydziały uczelni, przybliża uczniom fascynujący świat nauki w sposób przystępny poprzez realizację pasjonujących zajęć i eksperymentów. 

 

 

 

W ramach tego innowacyjnego cyklu zajęć, uczniowie mają możliwość eksploracji różnych dziedzin związanych z kierunkami kształcenia prowadzonymi na Uniwersytecie  Przyrodniczym w Poznaniu. Od nauk ścisłych po biologię, od chemii po ekologię - programy zajęć uwzględniają specyficzne obszary badawcze prowadzone na wszystkich Wydziałach, zapewniając uczestnikom wszechstronną edukację. 

 

Co wyróżnia Uniwersytet Młodych Przyrodników? To przede wszystkim interaktywne zajęcia warsztatowe, które często odbywają się przy wykorzystaniu mikroskopów i narzędzi laboratoryjnych. Uczniowie nie tylko obserwują, ale również samodzielnie przeprowadzają eksperymenty i doświadczenia, pogłębiając swoją wiedzę poprzez praktyczne działania. 

 

Jednak to nie wszystko. Tematyka zajęć, ich program oraz sposób prezentacji wiedzy zostały starannie zaplanowane tak, aby akademicka nauka była przekazywana w sposób interesujący, intrygujący i dostosowany do możliwości poznawczych uczestników. „Chcemy pokazać młodym ludziom, jak naukowe osiągnięcia mogą być wykorzystane w życiu codziennym, jak mogą przyczynić się do poprawy jakości życia oraz jak często znajdują zastosowanie w codziennych sytuacjach” – mówi Joanna Matuszak, kierowniczka projektu i dodaje "Uniwersytet Młodych Przyrodników to nie tylko lekcje, to prawdziwa podróż przez świat nauki, którą staramy się uczynić niezapomnianą dla każdego uczestnika”. 

 

Pracownicy naukowi i dydaktyczni Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu posiadają duże doświadczenie w realizacji zajęć dla dzieci i młodzieży a realizacja projektu umożliwiła wykorzystanie potencjału i doświadczenia kadry akademickiej na znacznie szerszą skalę. „Dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki na realizację projektu Popularyzacja nauki poprzez cykl zajęć realizowanych w ramach Uniwersytetu Młodych Przyrodników możemy teraz zaprosić szkoły znacznie oddalone od Poznaniu. Są dni, w których naszą Uczelnia odwiedza aż sześć różnych szkół z całego województwa” – potwierdza kierowniczka projektu.  

 

Uniwersytet Młodych Przyrodników przewiduje zrealizowanie ponad 350 godzin dydaktycznych zajęć, w których może wziąć udział ponad 2000 uczennic i uczniów z 80 szkół. 

 

Iwona Cieślik

Rzeczniczka prasowa UPP 

  ​​​​​​ chłopak podczas zajęć w ramach Uniwersytetu Młodych Przyrodników    uczniowie podczas zajęć w ramach Uniwersytetu Młodych Przyrodników

 

Projekt „Popularyzacja nauki poprzez cykl zajęć realizowanych w ramach Uniwersytetu Młodych Przyrodników” jest dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

thumbnail_image002.png

 

WYDZIAŁY