Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility XX Poznański Festiwal Nauki i Sztuki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

XX Poznański Festiwal Nauki i Sztuki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

kwi
23
kwi/23 10:00 - kwi/26 18:00

Biocentrum przy ul. Dojazd 11 

25 kwietnia 2017 r. po raz XX Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu serdecznie zaprasza wszystkich do udziału w Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki. Festiwal w bieżącym roku będzie miał swoją jubileuszową 20 edycję. Powstał on z inicjatywy Kolegium Rektorów Miasta Poznania reprezentującego poznańskie uczelnie oraz Poznańskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk. Wspólnym, jednoczącym celem była, i nadal jest, chęć zainteresowania uczestników nauką i sztuką oraz wykształcenie wśród nich pasji.

Inauguracja Festiwalu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbędzie się w budynku Biocentrum przy ul. Dojazd 11 o godz. 10.00. Festiwal otworzy prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz – Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, a wykład inauguracyjny poprowadzi prof. dr hab. Danuta Górecka, która w swoim wykładzie „Błonnik pokarmowy – potrzeba czy moda?” opowie o jego zaletach zdrowotnych. 
W tej edycji zaprosiliśmy do udziału m.in. ekspertów z dziedziny higieny żywienia człowieka, dietetyki, fizjologii, biochemii, genetyki, histologii i embriologii zwierząt, nauk przyrodniczych, leśnych i ekonomii. Naukowcy powiedzą nam o mikroflorze przewodu pokarmowego człowieka i jej wpływie na jego zdrowie, a także o tym, co jeść, aby długo cieszyć się zdrowiem, o związku między smakiem a zdrowiem, o źródłach tłuszczu w naszej diecie, o tym co się dzieje w organizmie człowieka gdy dopada go „strzała amora”, o naczyniach krwionośnych, i o tym, że każdy może ratować lasy tropikalne. Dowiemy się także jaki wpływ na ludzi mają pieniądze. 
Budynek Biocentrum zamieni się w tym dniu w wielkie laboratorium na żywo, gdzie nasi młodzi naukowcy z Koła Naukowego „OPERON” będą razem z publicznością podsłuchiwać chemiczną rozmowę roślin, zbierać odciski palców, robić babki z „przekornego” piasku, czy zgłębiać tajemnice wnętrza organizmów roślinnych, natomiast naukowcy z Koła Naukowego Ochrony Środowiska pokażą świat dzika euroazjatyckiego. Specjaliści z Katedry Genetyki i Hodowli Roślin oraz Agronomii przedstawią nam moc ukrytą w przyrodzie, zaprezentują lniankę siewną oraz pokażą jak rośliny przeżywają stres.
Tegoroczny Festiwal na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu to 153 imprez, podczas których uczestnicy będą obserwować między innymi pierwsze oznaki wiosny, życie ptaków (Okiem młodego ornitologa) nauczą się rozpoznawać drzewa (Liściaste rośliny drzewiaste w Polsce), grzyby (Grzyby nie tylko jadalne) zobaczą roślinną tęczę. 
Podczas XX Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki nasi naukowcy zwrócą uczestnikom uwagę również na ekologię, która w ostatnich czasach coraz częściej zaprząta umysły Wielkich tego świata. Zapoznamy naszych słuchaczy z technologiami produkcji energii odnawialnej (Jak wyprodukować energię z roślin i odpadów?), a także pokażemy jak można uratować jezioro (Usuwania zakwitów Rdestnicy z jezior płytkich). Naukowcy z Wydziału Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej zaprezentują nam energię wokół nas, powiedzą o nowoczesnych technologiach w budownictwie, wykorzystaniu energii odnawialnej w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem energii geotermalnej oraz przedstawią proste sposoby jak sprawdzić czy woda w jeziorze jest czysta.
Naukowcy z Kolegium Zembala zapraszają młodych odkrywców do samodzielnego szczepienia grzybów, pokażą tajniki powstawania drzewka owocowego, a także przedstawią uczestnikom co kryją pod ziemią rośliny ozdobne i jak rozsiewają się nasiona.

Imprezy festiwalowe odbędą się w tym roku w 14 miejscach, w budynkach:

 • Biocentrum, ul. Dojazd 11;
 • Katedry Fizjologii Roślin, ul. Wołyńska 35;
 • Kolegium im. K. Gawęckiego, ul. Wołyńska 33;
 • Kolegium Zembala, ul. Dąbrowskiego 159;
 • Wydziału Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej, ul. Piątkowska 94;
 • Katedry Mikrobiologii Ogólnej I Środowiskowej, ul. Szydłowska 50;
 • Katedry Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów, ul. Szydłowska 50
 • Instytutu Inżynierii Biosystemów, ul. Wojska Polskiego 50;
 • Katedry Chemii, ul. Wojska Polskiego 75;
 • Wydziału Technologii Drewna, ul. Wojska Polskiego 38/42;
 • Collegium Cieszkowskich, ul. Wojska Polskiego 71 C;
 • Collegium Maximum, ul. Wojska Polskiego 28
 • Katedry Entomologii i Ochrony Środowiska "Marcelin", ul. Zgorzelecka 4
 • Leśnym Ośrodku Szkoleniowym w Łysym Młynie koło Biedruska.

Festiwal to niepowtarzalna okazja do poznania Uczelni od przysłowiowej „kuchni”. Razem z nami przeniesiecie się w magiczny świat nauki, która zadziwia, inspiruje oraz pobudza ciekawość. Jesteśmy przekonani, że każdy w programie znajdzie propozycje odpowiadające Jego zainteresowaniom, które dostarczą niezapomnianych wrażeń.
Więcej szczegółów znajduje się w załączonym programie. 
Serdecznie zapraszamy do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu!
Koordynator PFNiS na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Dr inż. Urszula Mojsiej
Dział Marketingu i Komunikacji

WYDZIAŁY