Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Czasopismo Acta Scientiarum Polonorum Technologia Alimentaria, wydawane przez nasz Uniwersytet otrzymało swój pierwszy Impact Factor. | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Czasopismo Acta Scientiarum Polonorum Technologia Alimentaria, wydawane przez nasz Uniwersytet otrzymało swój pierwszy Impact Factor.

Clarivate Analytics opublikowało Journal Citation Reports za rok 2022. Czasopismo Acta Scientiarum Polonorum Technologia Alimentaria, którego wydawcą jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu otrzymało swój pierwszy Impact Factor, który wyniósł 1,5.

 

 

Oryginalne recenzowane publikacje naukowe opublikowane w czasopiśmie ACTA Scientiarum Polonorum Technologia Alimentaria dotyczą wszystkich aspektów nauki o  żywności, począwszy od właściwości surowców, poprzez ich przetwarzanie i aspekty ekonomiczne, aż do jakości gotowych produktów i ich akceptacji żywieniowej i użyteczności dla konsumenta. Obszar ten obejmuje zarówno badania podstawowe, jak i stosowane, z włączeniem wszystkich zagadnień dotyczących nauki o żywności i żywieniu i ich wzajemnych powiązań.

Czasopismo jest kwartalnikiem, wszystkie artykułu publikowane są na licencji „Open access”.

Chciałabym w tym miejscu bardzo podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu, szczególnie moim najbliższym współpracownikom prof. dr hab. Joannie Suliburskiej oraz prof. UPP Aleksandrowi Sigerowi, a także pracownikom Wydawnictwa UPP, szczególnie Paniom mgr Lucynie Borowczyk i mgr Kamili Sowińskiej. To nasza wspólna codzienna, organiczna, praca pozwala istnieć temu czasopismu i pozwala na podnoszenie jego jakości.

Szczególne podziękowania należą się dla Pana prof. dr. hab. Waldemara Uchmana i Pani mgr Anny Zielińskiej-Krybus osobom, dzięki którym powstało pismo, i które przez wiele lat współtworzyły zespół dbający o czasopismo.

Bardzo dziękuję też wszystkim współpracownikom, szczególnie tym publikującym w naszym czasopiśmie dobre, cytowane artykuły oraz cytującym publikacje z Acta w czasopismach z Master Journal List Web of Science.

Link czasopisma: https://www.food.actapol.net/

 

Redaktor Naczelny
Prof. dr hab. Julita Reguła

 

Krótka historia

Czasopismo zostało założone przez Kolegiom Rektorów uczelni rolniczych w Polsce w 2001 roku. Redaktorem naczelnym został prof. dr hab. Waldemar Uchman. Pierwszy numer został wydany w 2002 roku. Na początku były wydawane dwa zeszyty rocznie, artykuły były publikowane w języku polskim i angielskim. W 2004 roku została utworzona samodzielna strona internetowa czasopisma i było to jedno z pierwszych polskich czasopism z dziedziny technologii żywności dostępnych w tej formie. W 2006 roku sekretarzem Rady Naukowej została prof. dr hab. Julita Reguła. W tym roku zapadła też decyzja o zmianie częstotliwości wydawania czasopisma – do czterech zeszytów rocznie i publikowaniu artykułów tylko w języku angielskim. W kolejnych latach czasopismo aplikowało do międzynarodowych baz indeksujących i przechodziło kolejne zmiany, m.in. wprowadzono abstrakt strukturalny zmieniono format wydawania na A4. Ważnymi krokami w rozwoju czasopisma było skuteczne aplikowanie do międzynarodowych baz danych m.in. Scopus w 2009 roku i Medline w 2011 roku. W 2014 roku sekretarzem Rady Naukowej została prof. dr hab. Joanna Suliburska, a redaktorką działu „Żywność funkcjonalna” prof. dr hab. Julita Reguła. W roku 2015 czasopismo z sukcesem aplikowało do Web of Science Core Collection. Także w tym roku zapadła decyzja o publikowaniu czasopisma w całości w języku angielskim (do tej pory dodatkowo przy artykułach były zamieszczane tytuły, słowa kluczowe i streszczenia w języku polskim). Pod koniec 2015 roku odchodzącego na emeryturę prof. dr. hab. Waldemara Uchmana zastąpiła na stanowisku redaktora naczelnego prof. dr hab. Julita Reguła, a do zespołu jako sekretarz Rady Naukowej dołączył prof. UPP dr hab. Aleksander Siger, a prof. dr hab. Joanna Sulburska została redaktorem działu „Żywność funkcjonalna i dodatki do żywności”. W roku 2020 czasopismo zostało zaindeksowane w Journal Citation Report, a w roku 2023 zostało opublikowane po raz pierwszy w JCR 2022.

 

WYDZIAŁY