Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Transfer wiedzy na rzecz doskonalenia hodowli owadów  | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Transfer wiedzy na rzecz doskonalenia hodowli owadów 

Wystartowała właśnie nowa Akcja COST (instrument finansujący sieci badawcze oraz transfer wiedzy) o nazwie INSECT-IMP, która ma na celu rozwijanie pomysłów i dzielenie się wiedzą w zakresie hodowli insektów.  

 

 

 

INSECT-IMP jest unikalnym projektem, który ma umożliwić transfer wiedzy na rzecz doskonalenia hodowli owadów w Europie. Choć jest to bardzo     prężnie rozwijający się sektor, to niestety brakuje komunikacji między hodowcami różnych gatunków oraz między zaangażowanymi instytucjami naukowowo-badawczymi i przesyłowymi. INSECT-IMP chce to zmienić przez zaangażowanie ekspertów z hodowli zwierząt gospodarskich, wykorzystanie doświadczenia z różnymi gatunkami owadów oraz otwarty dialog środowiska akademickiego z przemysłem. W tym celu działać będzie osiem grup roboczych skupiających się m.in. na: strukturze populacji, kontroli kojarzeń, interakcji genetyki, środowiska i kolonii owadów, celach hodowlanych, zbieranych fenotypach oraz szacowaniu wartości hodowlanej. 

 

Członkinią Management Committee, która reprezentuje Polskę w tym programie jest dr hab. Ewa Sell-Kubiak z Katedry Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt​​ Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UPP. Jednakże nadal istnieje jedno wolne miejsce w tym komitecie, które może być obsadzone przez osobę z Polski. To doskonała okazja do aktywnego uczestnictwa w tej ważnej inicjatywie. Ponadto, istnieje możliwość zgłoszenia się do jednej z siedmiu grup roboczych INSECT-IMP, zarówno jako ekspert w dziedzinie hodowli insektów, jak i osoba chcąca zdobywać wiedzę na ten temat. 

 

Akcja COST INSECT-IMP stanowi znakomitą okazję do zaangażowania się w badania i rozwijanie sieci kontaktów w dziedzinie hodowli insektów. Co istotne, dostępne są środki finansowe, które mogą zostać wykorzystane na różne cele, takie jak szkolenia, edukacja czy spotkania z ekspertami. Program COST oferuje także stypendia dla młodych naukowców, co stanowi cenny impuls dla rozwoju ich kariery. Uczestnicy programu nie są zobligowani do realizacji konkretnych zadań badawczych. Mogą skupić się na rozwijaniu swoich umiejętności i wiedzy na wybrany temat, co daje ogromne możliwości rozwoju zawodowego. Dlatego zachęcamy do bliższego zapoznania się z tą inicjatywą i rozważenia aktywnego uczestnictwa. Więcej szczegółowych informacji znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej https://www.cost.eu/actions/CA22140/ 

 

Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa UPP 

 

WYDZIAŁY