Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Trzech profesorów UPP powołanych do Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego PAN | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Trzech profesorów UPP powołanych do Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego PAN

Prezydium Polskiej Akademii Nauk (PAN) podjęło uchwałę o powołaniu Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego, który ma za zadanie informować społeczeństwo i władze o zagrożeniach związanych ze zmianą klimatu oraz proponować rozwiązania służące jej ograniczeniu i dostosowaniu się do niej. W jego składzie znalazło się 26 ekspertów z różnych dziedzin, w tym aż trzech z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

 

Powołanie Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego jest odpowiedzią Polskiej Akademii Nauk na rosnące wyzwania i zagrożenia wynikające ze zmiany klimatu, która jest  jednym z najpoważniejszych problemów współczesności. Komitet ma ambicję stać się wiarygodnym źródłem informacji i opinii na temat kryzysu klimatycznego oraz liderem dialogu społecznego i naukowego w tej dziedzinie.

W jego skład powołano trzech ekspertów z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu: prof. UPP dr. hab. inż. Bogdana Chojnickiego, prof. dr. hab. Zbigniewa Kundzewicza oraz prof. dr. hab. Piotra Tryjanowskiego.

Do zadań nowo powołanego zespołu będzie należeć się m.in. bieżące komunikowanie stanowiska nauki na temat różnych aspektów narastającego kryzysu klimatycznego, w szczególności związanych z redukcjami emisji gazów cieplarnianych w Polsce oraz adaptacją do postępującej zmiany klimatu; opracowanie zgodnych z najnowszą wiedzą naukową zaleceń dotyczących polityki klimatycznej oraz działań mitygacyjnych i adaptacyjnych, koniecznych do podjęcia na wszystkich szczeblach rządowych i samorządowych w obliczu kryzysu klimatycznego; zapewnienie merytorycznego, opartego na wiedzy, wsparcia społecznych i oddolnych inicjatyw związanych z ochroną klimatu i adaptacją do jego zmiany; publikowanie cyklicznych komunikatów umożliwiających społeczne zrozumienie przyczyn, mechanizmów i możliwych skutków ekstremalnych zjawisk związanych z klimatem, zachodzących w Polsce i na świecie.

Komitet będzie także odbywał spotkania i konsultacje z przedstawicielami rządu, samorządów, instytucji państwowych według potrzeb, a także będzie utrzymywać dialog i współpracę z decydentami politycznymi i administracyjnymi na różnych poziomach oraz uczestniczyć w debatach publicznych i procesach legislacyjnych dotyczących kwestii klimatycznych.

Pełny skład Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk:

https://klimat.pan.pl/komitet-ds-kryzysu-klimatycznego-polskiej-akademii-nauk/

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

 

WYDZIAŁY