Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility „Łany” w Brazylii | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

„Łany” w Brazylii

Uniwersytecki Zespół Pieśni i Tańca „Łany” w swej 43 historii po raz kolejny dotarł na południowo - amerykański kontynent. Po Meksyku i Paragwaju, tym razem, po raz drugi, do Brazylii. Do mitycznej „krainy bez granic”, gdzie siłą napędową, pełniącą ważną rolę w życiu każdego mieszkańca jest taniec i muzyka. Kraju, w którym współczesna muzyka nie wyparła – jak dotąd  – tradycyjnej muzyki ludowej i regionalnej, zaspokającej potrzeby religijne i świeckie. Gdzie muzykę i taniec ma we krwi niemal każdy mieszkaniec tego ogromnego, zróżnicowanego etnicznie i kulturowo kraju.

Od 21 września „Łany” uczestniczą w jednym z największych miast  w północno – wschodniej Brazylii  w Sao Luis (nad oceanem Atlantyckim), w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym. Udział w nim biorą zespoły ze Stanów Zjednoczonych, Kolumbii, Kuby, Paragwaju i z pięciu Stanów Brazylii. W tym doborowym towarzystwie jedynym przedstawicielem Europy jest Zespół Pieśni i Tańca z Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania. Zaprezentowane przez naszych studentów  ludowe tańce i melodie  podczas każdego występu były entuzjastycznie oklaskiwane. Dla tego regionu świata polski folklor, to z pewnością egzotyka. A wdzięk i urok oraz umiejętności wokalne i taneczne „Łanów” po każdym koncercie są obiektem zainteresowania innych uczestników tej międzynarodowej  społeczności kultywującej rodzimy folklor.

Po wyczerpującym  festiwalowym sukcesie i przyjemnościach zażytych w wolnych chwilach w ciepłych wodach Atlantyku,  do Polski „Łany” wracają via Frankfurt z wtorku na środę. Poniedziałek będzie jeszcze dniem przeznaczonym na całodniowe zwiedzanie Rio de Janeiro.

Sao Luis – 29 września 2017 r.

 

Foto: Jerzy Lorych

WYDZIAŁY