Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Misja Madagaskar z udziałem UPP | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Misja Madagaskar z udziałem UPP

Pochłonięci codziennymi obowiązkami, żyjąc w Europie często zapominamy o tym, że współczesny świat nie jest jednorodny. Nie zdajemy sobie sprawy, jak głęboka jest przepaść, która za linią Brandta wygląda dla nas niewyobrażalnie. Na południe od niej leży Madagaskar, w którym 80% populacji żyje za 1 dolara dziennie. Na Czerwonej Wyspie, która nam kojarzy się z lemurami, prawie jedno z dwójki rodzeństwa cierpi na chroniczne niedożywienie, wiele ma anemię, a wskaźnik umieralności niemowląt jest jednym z najwyższych na świecie. Gdy matka nie ma pokarmu, dziecko jest karmione rozcieńczonym skondensowanym mlekiem, lub rozgotowaną kukurydzą. Nasze codzienne problemy, z jakimi się zmagamy można nazwać przy tym błahostką.

Nie mogąc pozostawać obojętnym na krzywdę ludzką narodził się pomysł projektu "Misja Madagaskar". To misja medyczna zrzeszająca wszystkich tych, którzy chcą pomóc Malgaszom i sprawić by świat stał się trochę lepszym miejscem. W akcji biorą udział studenci wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dietetycy i specjaliści od produkcji i przetwarzania żywności, wraz z ich opiekunem oraz zaprzyjaźnionymi lekarzami, których zmotywowała do wyprawy dr Anna Paczkowska - ginekolog, która na wyspie była już wcześniej.

 

Wyjazd jest objęty patronatami: fundacji Dzieci Madagaskaru, Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz szpitala św. Wojciecha w Poznaniu. Misja ma na celu pomóc miejscowej ludności w walce z niedożywieniem, brakiem wiedzy i opieki medycznej. Uczestnicy zmierzają do buszu z wyprawą, której celem jest pomoc niedożywionym oraz potrzebującym podstawowej opieki medycznej Malgaszom. W planach jest przeprowadzenie badań ginekologicznych, internistycznych, pediatrycznych, stomatologicznych oraz ocena stanu odżywienia dzieci i pomoc najbardziej potrzebującym. Studenci wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu UPP chcą przekazać tubylcom wiedzę, którą posiadają organizując dla nich warsztaty żywieniowe, ucząc jak przygotowywać jedzenie z dostępnych surowców.

 

Niestety chęć niesienia bezinteresownej pomocy wiąże się z problemami przede wszystkim natury finansowej, których nie sposób uniknąć, wybierając się na odległy Madagaskar. Składają się na nie: opłaty administracyjne, koszty przelotów, życia na wyspie, niezbędne szczepienia, ubezpieczenia i najważniejsze - wyposażenia medycznego, którego zakup to kilkanaście tysięcy złotych.

           

Dlatego każdy może stać się częścią „Misji Madagaskar” wspierając finansowo uczestników wyprawy.  Każdy nawet najmniejszy gest stanowić będzie nie lada pomoc i dodatkową motywację do niesienia pomocy ludziom, którzy tak jej potrzebują.  Darowizny można wpłacać na konto Fundacji Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ul. Wojska Polskiego 28, 60-637 Poznań, Nr konta: 14 1140 2004 0000 3702 7688 5492z dopiskiem „Madagaskar”.

Więcej informacji na temat akcji:
 

*Wywiad WTK: https://wtkplay.pl/video-id-39345-jada_ukladac_diete_mieszkancom_madagaskaruwiekszosc_ludzi_chodzi_tam_glodna
 

*Wywiad TVP3 Poznań: http://poznan.tvp.pl/37668829/15062018
 

*Polak Pomaga, zbiórka charytatywna: https://polakpomaga.pl/kampania/misja-madagaskar

 

Iwona Cieślik
Rzecznik prasowy UPP

WYDZIAŁY